Blog

Elektroauto

Mana elektroauto uzlāde – kāda elektroenerģijas jauda ir nepieciešama?

Nepieciešamā pieslēguma jauda

Katrai mājsaimniecībai ir noteikts elektrības pieslēgums, kas ir apzīmēts ar fāžu skaitu un ievada drošinātāja nominālo strāvu (A-ampēri). Vienas fāzes pieslēgums parasti tiek izmantots dzīvokļos, kur nepieciešamā jauda nav tik liela. Šāds pieslēgums spēs nodrošināt ledusskapja, elektriskās plīts, veļas mašīnas, televizora un citas tehnikas darbību. Toties celtnēs, kur tiek izmantotas iekārtas, kas veido papildus elektrības patēriņu, parasti, lai nodrošinātu nepieciešamo jaudu, izmanto trīs fāžu pieslēgumu. Elektroauto ir iespējams uzlādēt ar vienas fāzes nodrošinātu elektroenerģijas jaudu, taču, ar trīs fāžu pieslēgumu tā uzlāde būs ievērojami ātrāka. Kāda elektroenerģijas pieslēguma jauda nepieciešama mana elektroauto uzlādei?

Kā noteikt elektroenerģijas pieslēguma jaudu?

Ja plānojat iegādāties elektroauto un līdz ar to arī uzlādes staciju, ir jānoskaidro pieejamo elektrības pieslēgumu. Lai to izdarītu var sazināties ar savu elektroenerģijas pakalpojuma sniedzēju vai arī to apskatīt AS Sadales tīkls mājaslapā. Lai apskatītu šo informāciju internetā, atveriet AS Sadales tīkla mājas lapu, pēc tam atveriet sadaļu “Objektu informācija”, pēc tam atveriet apakšsadaļu “Elektroapgādes objekti”, izvēlieties objekta adresi un uzpiediet uz “Tehniskā informācija”. Šeit būs iespējams apskatīt fāžu skaitu un strāvas stiprumu konkrētā objektā. Atkarībā no pieslēguma būs iespējams secināt, kāda ir vienlaicīgi pieejamā maksimālā jauda.

Kā pieslēguma jauda ietekmē elektroauto uzlādi?

Ja objektā ir vienas fāzes 16 A pieslēgums, vienlaicīgā maksimālā jauda būs aptuveni 3 kW. Tas nozīmē, ka vienlaicīgi darbināto elektrisko ierīču jauda nevarēs pārsniegt 3 kW. Ieslēdzot elektriskās ierīces ar lielu elektroenerģijas patēriņu, kā piemēram, ledusskapi vai televizoru, atlikusī jauda ievērojami samazināsies. Pieņemot, ka objektā atlikusī jauda naktī ir vienāda ar 2 kW, lai uzlādētu tādu elektroauto, kā piemēram, BMW i3 no 20% līdz 100% būs nepieciešamas gandrīz 19 stundas. Līdz ar to, šādā situācijā ieteicams pieprasīt jaudas palielināšanu.

Pie 3 fāžu 16 A pieslēguma, objektā vienlaicīgi maksimālā jauda būs aptuveni 10 kW. Ņemot vērā samazināto elektrības patēriņu naktī, atliks apmēram 9 kW jaudas. Šajā gadījumā BWM i3 elektroauto būs iespējams uzlādēt aptuveni 4 stundās. Savukārt elektroauto ar lielāku akumulatoru, uzlādei būs nepieciešams ilgāks laiks. Piemēram, Skoda Enyaq iV 80 akumulators no 20% līdz 100% uzlādēsies 8 stundu laikā. Ja elektroauto tiks lādēts dienas laikā, kad tiek darbināts vairākas elektriskās ierīces, vienlaicīgā maksimālā jauda būs vēl zemāka, un elektroauto uzlādei būs nepieciešams ilgāks laiks.

Pie 3 fāžu 32 A pieslēguma vienlaicīgā maksimālā jauda būs aptuveni 20 KW. Pie šāda pieslēguma naktī varētu būt pieejami aptuveni 19 kW jaudas. Vairums elektroauto spēj lādēties ar jaudu, kas nav lielāka par 11 kW. Ja esat tāda auto īpašnieks, tad elektroauto automātiski izmantos tikai 11 kW, pat ja atlikusī jauda ir 19 kW. Tomēr, ja jums pieder Renault Zoe ar 55 kWh lielu akumulatoru un spēju lādēties ar 22 kW jaudīgu uzlādes staciju, tad elektroauto ar atlikušo uzlādes jaudu 19 kW, no 20% līdz 100% uzlādēsies divās ar pusi stundās.

 

Elektroauto uzlāde un strāvas līdzsvarošana

Kā jau tika minēts, katrs elektroauto automātiski ierobežo uzlādes jaudu. Nav svarīgi vai lādējat ar 11 kW uzlādes staciju vai 22 kW uzlādes staciju, elektroauto izmantos tikai tik daudz kW, cik spēj.

Tomēr, ko darīt, ja, piemēram, uzsākot uzlādi, tiek pārsniegta vienlaicīgā maksimālā jauda, kas ir pieejama? Izskatīsim piemēru:

Jums ir 3 fāžu 32A pieslēgums, kas nodrošina ar aptuveni 20 kW vienlaicīgo maksimālo jaudu. Ja jūsu auto spēj lādēties ar 22 kW uzlādes staciju, tad uzsākot uzlādi jūsu vienlaicīgi maksimālā jauda uzreiz tiks pārsniegta un kā mēdz teikt “izsitīs korķus”. 

Lai tas nenotiktu, Wallbox modeļiem ir pieejama slodzes līdzsvarošanas funkcija Power Boost. Uzstādot papildus elektrības skaitītāju, būs pieejama slodzes līdzsvarošanas funkcija un jums vairs nebūs ne par ko jāraizējas – jūsu elektroauto un Power Boost automātiski regulēs uzlādes jaudas.

Kā Power Boost var palīdzēt mana elektroauto uzlādei?

Power Boost funkcija izveido elektroenerģijas izmantošanas prioritātes. Tas nozīmē kā primāri pieejamā jauda būs izmantota mājsaimniecības vajadzībām, bet elektroauto uzlādei tiks izmantota tikai atlikusī jauda.

Elektrības skaitītājs redzēs objekta patēriņu un atlikušo vienlaicīgo maksimālo jaudu, tālāk šī informācija tiks nodota uzlādes stacijai. Uzlādes iekārta savukārt ņems tikai atlikušo jaudu. Tas nozīmē, ka, ja veļas mazgājamā mašīna beidza savu darbu un cepeškrāsnī ceptā vista jau ir gatava, šī jauda tiks novirzīta uz elektroauto uzlādi.

Saņemiet aktuālo informāciju un akciju piedāvājumus!

© 2021 All rights reserved

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom attributes
Click outside to hide the compare bar
Salīdzināt